Dijital Pazarlama: Tanımı, Avantajları ve Başarı Stratejileri

by admin

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, elektronik cihaz ya da internet kullanılarak yapılan tüm pazarlama faaliyetlerini tanımlar. Gelişen ve değişen dünya ile son zamanlarda dijital platformlar üzerinden gerçekleşen ve en çok tercih edilen pazarlama yöntemidir. Bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi ise insanlara sağladığı zaman tasarrufu, ürün çeşitliliği ve uygun fiyatlı ürünlere ulaşılabilir olunmasıdır. Birçok araştırmacıya göre dijital pazarlama çocukluk çağında olarak geçmesine rağmen pazarlamanın büyük bir kısmını kapsıyor.

Dijital Pazarlamanın Avantajları

Bunun yanı sıra dijital pazarlama sürecinde markalar ya da üreticiler müşterisine ulaşmak, ürününün reklamını yapmak ya da bilinirliliğini arttırmak için dijital pazarlama aracılığıyla reklam yapabilir, sosyal medya üzerinden ya da mobil uygulamalar sayesinde satış gerçekleştirebilir.

Dijital Pazarlama Teknikleri

İhtiyaca göre bir çok dijital pazarlama tekniği ortaya çıkmıştır. Bunlar,

 • SEM (Arama Motoru Pazarlaması),
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
 • Mailing (E-Mail)
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • İçerik Pazarlaması
 • Mobil Pazarlama
 • Influencer Marketing
 • Remarketing (Yeniden hedefleme)
 • Affiliate Marketing

Pazarlama Platformlarının Seçimi

Yapılmak istenen pazarlama çeşidine göre kullanılacak platformlarda her  zaman için değişkenlik gösteriyor. Çünkü her bir markaya hitap eden bir çok insan bulunuyor. Bu yüzden  ihtiyaca göre zamanla artan bir dijital pazarlama yelpazesi görebiliyoruz.

Dijital Pazarlama Nasıl Başarılı Olur?

Peki dijital pazarlamayı iyi bir şekilde gerçekleştirmek için neler yapmalıyız

 • Öncelikle klasik pazarlama yöntemi olmadığının kabullenilmesi gerekiyor. Yüz yüze pazarlama da çok başarılı olabilirsiniz ama online bir pazarlama sürecinde müşterinizle birebir etkileşim de olmamak yapılan bir hata da markanın kötü anlamda zarar görmesine yol açabilir ya da tam tersi yapılan bir güzel hareket markanın bilinirliliğini daha fazla arttırıp size daha fazla kazanç getirebilir.
 • Bunun yanı sıra markanızı ve vereceğiniz hizmetin imajını müşterinize ulaştırmanız için bir web sitesine ihtiyacınız var. Sosyal medya araçları kullanmak da bir seçenek fakat güvenilirliği her zaman sorgulanıyor. Uzun soluklu güvenilir bir marka olmak istiyorsanız modern bir web siteye ihtiyacınız olacaktır.

Web Sitesinin Önemi

İyi bir web sitesi sayesinde digital marketing stratejilerini daha fazla kullanabilir bununla birlikte daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Eğer web siteniz sizi yanlış tanımlıyor ya da karmaşık kullanımı var ve zor ise bu hem prestij hem de para kaybetmenize yol açacaktır. Kısaca doğru zamanda doğru bir şekilde yapacağınız web site ile başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

 • Hitap ettiğiniz alana göre kullanacağınız sosyal medya platformu da çok önemlidir. Yapılan araştırmalara göre ortalama olarak LinkedIn işletmelere %43 oranında müşteri kazandırırken, bu oran Twitter’da %37. Fakat bu yalnızca bir ortalama, bu yüzden  ulaşmak istediğiniz müşteri portföyünü iyi analiz etmeli  ve bunun doğrultusunda kendinize doğru stratejiler oluşturarak planlı hareket etmelisiniz.

Sonuç

Kısaca, dijital pazarlama dünyanın ihtiyacına göre şekillenerek pazarlama dünyasına adımını attı. Doğru kullananlara bir çok kazanç kazandırdı ve kazandırmaya devam ediyor fakat doğru adımlar atamayan ve plansız ilerleyen markalar içinde başarısız sonuçlar ortaya çıktı. Oysa dünyanın en geniş  ve en çok kullanılan pazarlama türü olarak adını altın harflerle yazdırmayı başardı bile.