Online alışveriş ve satış konsepti

E-Ticaretin Dünü, Bugünü ve Yarın: Avantajlar ve Başarı Stratejileri

by admin

E-TİCARET NEDİR?

Gelişen teknolojiyle herkesin çokça duyduğu e-ticaret (elektronik ticaret) 1995 yılından sonra hayatımızda kendinden söz ettirmeye başlamıştır. Kelime anlamına bakacak olursak ticaretin elektronik ortamda yapılması demektir. Üç aşamadan oluşan bu e-ticaret son zamanlarda ticaretin en önemli kolu olmuştur Geçmiş yıllarda da televizyon, radyo gibi iletişim araçlarından yapılan bu ticaret internet ile birlikte gelişen dünyaya ayak uydurulmuş ve reklamcılık gibi bir çok meslek gruplarının önü de açılmıştır.

E-ticaretin yaygınlaşması

E-ticaret bu kadar yaygın olmadan önce sadece belirli kitleye ulaşan kuruluşlar, e ticaret sayesinde internet üzerinden milyonlarca insana ulaşma imkanı sağlamıştır. Normal şartlarda yeni kurulan bir firmanın  markalaşması yılları alırken e-ticaret sayesinde bu ortalama 2 yıla kadar düşmüştür. Bakıldığında bu büyük bir maddi ve manevi kazanca örnektir. Bununla birlikte pazarlama stratejileri oluşturulmuş digital marketing anlamında bir çok gelişim gösterilmiştir.

E-ticaretin avantajları

Elektronik ticaret hem üretici hem de tüketici için bir çok sorunu da ortadan kaldırmıştır. Pazara uzaklık ham maddeye uzaklık çözülmüş arz talep ilişkisinin daha net incelendiği görülmüştür. Özellikle KOBİ’lerin dünya pazarına ulaşmaları açısından çok büyük rahatlıklar ortaya çıkmıştır.

KOBİ’ler ve e-ticaret

Bu ticaret şekli tam olarak KOBİ’lere avantaj sağlamıştır. Ürün farklılığında ürünün kalitesinde artışlar görülmüş ve hızlı teslimat gibi artı durumlar sayesinde de hızlı bir para akışı sağlanmıştır. Elektronik ticaret bizlerin düşündüğünden o kadar büyük bir pazar olmuştur ki bu da üreticiler arası rekabete ve daha ucuz fiyatlı kaliteleri ürünlerin pazara girmesine sebep olmuştur.

Peki bu çok bahsettiğimiz E-ticaret nasıl yapılmalıdır?

İşe başlamak

Öncelikle eğer bir işiniz varsa bu işi internete taşımak istiyorsanız bir adım ileriden başlayacaksınız, çünkü zaten pazarınız ve ürünleriniz belli oluyor. Fakat bir işiniz yoksa direk sıfırdan e-ticarete atılmak fikriniz varsa önce sektörünüzü belirlemeniz gereklidir.  Bu noktada size tavsiyemiz, küresel dünyanın ihtiyaçlarına göre hareket etmeniz olacaktır.

Alan adı ve sunucu

Ardından bir alan adı ve sunucunuz olmalıdır. Alan adı aslında kurmak istediğiniz firmanın internet sitesine vermek istediğiniz ad olarak yer alıyor, sunucu ise; sizin internet üzerinde tüm verilerinizin toplandığı bölümdür. Bunlar için bile e-ticaret oluşturulmuş internet üzerinden sizler için bu aşamaları gerçekleştiren firmalar kurulmuştur. Aynı zamanda bir ticaret söz konusu olduğu için vergi ödemekle yükümlü oluyorsunuz bu noktada şirket olmanız gerekmektedir. Çünkü yaptığınız tüm satışlar faturalandırılmalıdır.

Güvenilirlik

Bunların yanı sıra verilerinizin güvenilirliği çok önemlidir. Alt yapınızın güvenilir olması sizin daha uzun vadeli kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Güvenilir olmayan bir sisteminiz olduğu taktirde hem maddi hem de manevi  anlamda zararlar almanız çok olasıdır.

Sermaye

Belki de en çok merak edilen kısım ise; sermaye. Baktığınız da bir firmayı e- ticaret üzerinden değil de alışılagelmiş şekilde kurmak istediğiniz taktir de büyük sermayelere ihtiyaç duyarsınız. E-ticaret için çok büyük sermayelere ihtiyacınız olmayacak. Fakat sitenizin kurulumunun profesyonel olması gerektiğini düşündüğümüz taktir de belli başlı harcama yapacaksınız ya da seçtiğiniz sektör için ürün tedarik etmek ve bunun lojistiği içinde harcamalar yapmanız gerekecektir. Aynı zamanda bilinirliliğinizi arttırmak için ve tam olarak markalaşmak için de reklamcılık ve pazarlama için de belli başlı bir sermaye ayırma durumunda olacaksınız.

Emek ve zaman

Ve son olarak; verdiğiniz emek ve harcadığınız zaman çok önemlidir. Sıfırdan bir şeyler yapmak zordur, emeğinizle ve ayırdığınız zamanla birlikte e-ticarette çok iyi yerlere gelebilir bugün piyasaya gireli birkaç yıl olmuş ama ‘’Dünyanın en büyük 500’’şirketi içinde yer alan e-şirketler arasında yer alabilirsiniz. Bunlara örnek vermek gerekirse Amazon.com en güzel örnek olacaktır. ABD kuruluşlu Washington merkezli e-ticaret firmasıdır. Amazon.com da çalışan her bir çalışan iki yılda bir toplam iki gün boyunca şirketin müşteri hizmetleri bölümünde çalışmaktadır ve buna CEO da dahildir. Bunun sebebi ise müşteri deneyimini en yükseğe çıkarmak ve işleyişi görmektir.  Bir e-ticaret şirketi kurduğunuzda yapacağınız stratejilerle başarılı olma ihtimaliniz çok yüksektir.