Uzaktan çalışan yazılımcı

Freelance Çalışma: İş Hayatında Yeni Bir Dönem

by admin

Freelance Çalışma Nedir?

Freelance çalışma home office çalışmaktan farklı bir uzaktan çalışma sistemidir. Herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı olmadan uzaktan kendi işinizi yaptığınız çalışma şeklidir. COVID-19 süreciyle beraber herkes uzaktan home office çalışma sistemine alışmış olsa da gene bir firmaya, kuruma bağlı olarak belki günün belli saatlerinde bilgisayarın başında saatlerce oturdular. Fakat freelance çalışanlar, kendi çalışma saatleri kendileri belirleyip molaları ya da mesaileri kendi insiyatiflerinde ilerletirler.

Freelance Çalışmanın Avantajları

Freelance İngilizce bir kelime olup aslında ‘’serbest meslek çalışanı’’ ya da ‘’serbest çalışmak’’ anlamına geliyor. Freelance çalışmanın aslında birçok avantajı bulunuyor. Bana göre en güzel avantajı da sizi rutinden uzaklaştırıyor. Her sabah ofiste bulunma rutininiz olmuyor ya da her gün aynı saatlerde girip aynı saatlerde çıkma rutininiz olmuyor ve rutinleşen sıkıcı hayattan kendinizi sıyırma imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra stresten uzak, dikkatinizi dağıtacak her şeyden uzak kalma imkanınız oluyor. Yüksek sesle müzik dinlemek sizin çalışmanızı daha fazla mı motive ediyor istediğiniz kadar müziğinizin sesini açabilirsiniz ya da ofis ortamının ciddiliği dikkatinizi mi dağıtıyor ondan da uzak kalabiliyorsunuz.

Freelance Çalışmanın Dezavantajları

Avantajlar olduğu gibi dezavantajlarda bulunuyor ama bir terazi düşünün işte bizim terazimizde bu konuda avantajlar daha ağır basıyor. Buna rağmen size dezavantajlardan da bahsetmek istiyorum. Öncelikle her şey sizin sorumluluğunuzda bu sorumluluğu alabilecek bir iş disiplini oluşturmanız gerekecektir aksi takdirde işinizi elinize yüzünüze bulaştırabilir kendi kendinizin özgüvenini de zedelersiniz. Bu nokta da size tavsiyemiz planlı olmak olacaktır. Sadece plan yapmak değil, plana sadık kalmak da sizi freelance çalışma sürecinde başarıya götüren anahtar olacaktır. Bunun yanı sıra düzenli bir geliriniz olmayabilir ve sizi maddi anlamda sıkıntıya sokabilir. Bir firmada bulunmadığınız için sigorta ayrıcalıklarında da faydalanma şansınız olmayacaktır.

Freelance Meslekler

Peki Freelance Meslekler dediğimiz meslek grupları neler?

Aslında freelance meslekler olarak ayırmak çok doğru olmayabilir çünkü daha önce yapılmamış bir işi bile freelance olarak yapabilirsiniz, bu size ve birikiminize kalmış bir şey. Aynı zamanda tabii ki de çağın ihtiyaçlarının da etkisi var.

Baktığımızda bu zamana kadar yapılan bir çok freelance iş var bunlardan en yaygın olanlarını inceleyelim :

Tercümanlık

Yabancı dil bilmenin önemi aslında yine karşımıza çıkıyor. Bazı firmalar belli dönemler de broşürler ya da kullanım kılavuzları gibi konularda çevirmenlik arıyor. Eğer ilgi alanınız İngilizce değil de Fransızca, Almanca, Portekizce ya da farklı bir dil ise kazancınız daha fazla olacaktır. İngilizce bile oranı daha fazla olduğu için rakibiniz de daha fazladır.

Yazılım

Yazılımcı freelance nasıl çalışabilir? Diye düşünüyor olabilirsiniz, uğraştıkları birçok kod birçok işlem var siz de haklısınız ama bu konuda yeterli birikime sahipseniz tecrübenize güveniyorsanız freelance yazılımcı olmamak için hiçbir sebebiniz yok diyebilirim.

Online Eğitmenlik

Pandemi başladığından bu yana her gün yüzlerce online eğitim görüyoruz. Bunların birçoğu bir kurum altında olduğu gibi birçoğu da freelance eğitimci olarak yer alıyor. Önemli olan sizin uzmanlık alanınız ya da kendinizi geliştirdiğiniz alanlarda karşınızdaki insanlara sunacağınız bilgilerdir.

Metin Yazarlığı

Artan sosyal medya kullanımından sonra bloggerlık, influencerlık gibi terimler hayatımıza girdi. Bunun yanında reklam yazarlığı, dergi yazarlığı gibi iş kolları zaten hayatımızın içindeydi. Yazarlık freelance çalışma çevresini düşündüğümüzde işleri yoluna koyduğunuz takdirde maaşlı bir çalışandan çok daha büyük elde etme şansınız vardır.

Freelance Çalışma İçin Öneriler

Genel olarak baktığımızda freelance çalışma hayatında önemli olan kendi sisteminizi kurmanız ve bu sistemde planlı çalışmanızdır. Ofis ortamında çalışırken işvereninizin sizi kontrol etmesi kolaydır freelance çalışma sürecinde ise bu tür konularda güven sarsılmaları yaşanabilir bu yüzden planlı olmak önemli bir noktadır. Pandemi süreci bazı durumlarda kötü etkilese de uzaktan çalışma anlamında birçok şey öğretti. Yapmanız gereken uzmanlığınızı seçmeniz eğer uzmanlığınız var ise sisteminizi oturtmanız ve araştırmaya koyulmanız. Freelance iş ilanlarına başvurun, kararlı duruşunuz sizin en önemli anahtarınız olacaktır.