Deri evrak çantası olan işadamı

Geleceğin Meslekleri: Teknolojiye Ayak Uyduran Yeni Kariyer Yolları

by admin

Hayatımızda birçok şey teknolojinin gelişimiyle etkilendiği gibi gelecekte tercih edilebilecek olan mesleklerde değişti. Bazı meslek dalları hayatımızdan çıktığı gibi çağın ihtiyaçlarına ayak uyduran yeni meslek dalları ortaya çıkmaya başlıyor.

Z jenerasyonunun teknoloji ve yapay zeka gibi konular üzerinde ileri düzeyde ilgili olmaları ve bunu kullanmak içinde alanları olması avantaj sağladı. Gelecek olan nesil içinde bu meslekler göz önüne alınarak daha fazla araştıran, problem çözme kabiliyetine sahip, eleştirel düşünmeye açık, yaratıcı düşünebilen aynı zamanda yaratıcılığını kullanabilen ve bunların yanı sıra sosyal ilişkileri kuvvetli bireyler yetiştirilmelidir.

Geleceğin Meslekleri

1. Robot Koordinasyon Uzmanı

Günümüzde artık üretim hatta hizmet alanlarında bile robot kullanılıyor. Özellikle yurt dışında bunların örneklerine aşinayız. Aslında bu durum da yeni bir çok meslek dalı oluşmasını sağlıyor.

Bunlardan biri de Robot Koordinasyon Uzmanı olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlar robotların bakımından, onarımından ve çalışma sistemlerinden sorumlu olacaklar. Robotlara ekstra beceriler kodlamakta bu uzmanlarımızın görevi oluyor.

2. IoT Uzmanı

Birçoğunuz akıllı evleri görmüş ya da duymuşsunuzdur. Siz dışarıdayken teknoloji sayesinde bazı işlerinizi halledebiliyorsunuz. Aslında bu bir fragmandı. Uzmanlar artık bir çok teknolojik aletinizi internet aracılığıyla uzaktan yönlendirebileceğinizi söylüyor. Uzmanlar bunları söylerken bizde bu sistemi yönetecek ve geliştirecek yeni meslek dalları ile tanışıyoruz.

3. Mobil Uygulama ve Oyun Geliştirici

Şuan yaşadığımız döneme baktığımızda aslında bu meslek dalının hayatımıza yavaş yavaş girmeye başladığını görebiliriz. Gerçekten artık yediden yetmişe herkesin elinde telefon ve en az bir mobil uygulama ile kendini meşgul ediyor. Baktığımızda yararlı mı? Tartışılır fakat çağın ihtiyaçlarına yanıt veren bir meslek dalı. Oyundan alışverişe, sağlıktan bankacılık işlemlerine kadar hayatınızın her yerinde kullanabileceğiniz ve işinizi çok büyük ölçüde kolaylaştıracak bir meslek.

4. Yapay Zeka Uzmanı

Yapay zeka dendiğinde irkilebilirsiniz ama yakın gelecek de bir çok alanda yapay zeka dan faydalanılacak. Her türlü sağlık, teknoloji hatta üretim alanında yapay zekanın faydalarını görüp meyvelerini alacağız. Bununla birlikte kontrolü sağlayacak ve geliştirecek uzmanlara ihtiyaç olacaktır.

5. Aktüerya Uzmanı

Bu meslek grubunda yer alan uzman kişiler finansal anlamda değerlendirmeler yapar. Gelecekte finans departmanı çok daha fazla talep edilen ve edilen taleple birlikte büyüyen bir departman olacaktır. Bu aktüer ya da aktüerya uzmanı olarak bilinen uzmanlarımız yaptıkları risk analizleriyle finansal olarak daha fazla geliştirme ya da herhangi bir sorun dahilinde buna bağlı çözüm yolları bulmaktan sorumludur. Uzun süreçte ortaya çıkabilecek sonuçları analiz eder. Ek olarak bu değerlendirmeler yapılırken ölüm, yaralanma, sakatlanma ya da doğal afetlerinde dahil olduğu aslında bizim elimizde olmayan sebepleri de göz önüne alarak risk analizi yapar ve sonuç olarak yapılan bu analizlerle finansal anlamda en az zarara indirerek adımlar atar.

Sizde fark ettiyseniz oluşan ya da oluşacak tüm meslekler geleceğe yönelik ve bu yönde de artış gösterecektir. Bu meslek dalları gibi bir çok örnek de oluşabilir tabii ki. Bunların hepsini öngörmek çok kolay olmuyor fakat en çok para kazandıracak ya da popülerliği olacak meslekler çağın ihtiyaçlarına cevap verebilen ve bulunduğumuz jenerasyonu göz önüne alan meslekler olacak. Bu nokta da yapılacak meslek seçimleri hayatınıza yön verecek ve size tavsiyemiz hem çağın ihtiyaçlarını takip etmeniz hem de içinde mutlu olup kendi üretkenliğinizi gösterebildiğiniz bir meslek seçmeniz.