Nesnelerin İnterneti ve Veri Görselleştirme

Nesnelerin İnterneti ve Veri Görselleştirme

by admin

Uçan arabaları ve kaykayları saymazsak (şimdilik!), geçmişte film ya da çizgi filmlerde hayranlıkla izlediğimiz o ileri teknoloji dönemini yaşıyoruz. Nesnelerin İnterneti (Internet of Things/IoT) hayatımıza girdiğinden beri birçok hayalimiz gerçeğe dönüştü ve hatta o kadar hızlı gelişti ki, sanki her zaman hayatımızın bir parçasıymış gibi hissediyoruz. Günlük hayatımızı kolaylaştırmasına ek olarak, Nesnelerin İnternetinin iş dünyasında şimdiden çok daha üretken bir ortam yarattığını söyleyebiliriz.

Nesnelerin İnterneti en temel tabiriyle; internet ile çalışan ve bir bağlantı üzerinden veri toplama ve dönüştürme kabiliyeti olan cihazlar, mekanik ve dijital makineler, nesneler vb. araçların oluşturduğu bir sistem. Üstelik tüm bunlar hiçbir insan etkileşimine ihtiyaç duyulmadan gerçekleşiyor- korkutucu değil mi?

Nesnelerin İnterneti teknolojisi birkaç yıl önce karşımıza çıktı ve hızlıca yayılmaya devam ediyor. Ericsson, 2018’de internete bağlı alıcı ve cihaz sayısının mobil telefonları aşıp,  internet bağlantısı olan cihazlar arasındaki en büyük kategoriye dönüşeceğini tahmin ediyor. Ericsson ayrıca, 2021’e kadar dünya çapında yaklaşık olarak toplam 28 milyar cihazın bağlantıda olacağını öngörüyor. Bu, Gartner’ın 2016 için belirttiği rakamın 4 katından da fazla. McKinsey, 2025’te Nesnelerinin İnternetinin ekonomik etkisinin $3.9 trilyondan $11.9 trilyona ulaşacağını tahmin ediyor.

Peki, Nesnelerin İnterneti ve Veri Görselleştirmenin Birbiriyle Bağlantısı Ne?

Veri analizi ve büyük verinin anlamlandırması, nesnelerin interneti sektöründe yaşanan en büyük zorluklardan biri. Bu kapsamda sadece cihazları birbirine bağlamak ve veri elde etmek tek başına bir başarı olmaktan çıkıyor. Başka bir deyişle farklı Nesnelerin İnterneti cihazlarından üretilen büyük verilerin tamamı; bu veriyi analiz edemediğinizde ve verileri anlamayı, işlemeyi ve görsel dilde sunmayı kolaylaştıran bir dile çevirmeyi başaramadığınızda kullanışlılığını yitiriyor. Bu nedenle, Veri Görselleştirme ve Nesnelerin İnternetinin ayrılmaz bir bütünün iki parçası olduğunu söylemek mümkün.

Nesnelerin İnterneti Verileri İşletmeler için Nasıl Daha Anlamlı Hale Getirilebilir?  – Güçleri Birleştirme Zamanı!

Daha önce de bahsedildiği üzere, farklı veri setlerini izlemek ve incelemek, yalnızca Veri Görselleştirme Araçlarının kullanımı ile mümkün. Veri Görselleştirme, işletmelere güçlü analizler yapmalarında yardımcı olur ve bu yetenekler, pazarlama faaliyetleri, müşteri davranışı analizi ve iş geliştirme stratejileri için doğru karar vermede oldukça büyük faydalar sağlıyor.

Günümüzde; işletmelerin, nesnelerin interneti verilerinden hayata geçirilebilir içgörüler elde etmelerini sağlayan Veri Görselleştirme araçlarını kullanmaları kritik önem taşıyor. Bu araçlar, milyonlarca veri noktasını görselleştiriyor, filtreliyor ve kümeleştiriyor. Ek olarak herhangi bir veri modeli ile uyumlu hale getirilebiliyor ve her türlü özel işletme gereksinimlerini karşılamak için de işletmelere uyarlanabiliyor. Veri görselleştirme ve veri analizi;

  • Mevcut verideki farkındalığı arttırma ve Nesnelerin İnterneti verilerinizdeki gizli petern ve eğilimleri keşfetme
  • Stratejik karar almayı geliştirme
  • Doğru müşterilere doğru iletişimde buluma ve
  • Gelir artışını yükseltme

konularında işletmelere fayda sağlıyor.

Önceki yıllara göre Nesnelerin İnterneti verilerinin daha fazla üretildiğini göz önüne alırsak, veri görselleştirmenin ve bu verilere dayanarak elde edilen içgörülerin 2018’de işletmelere önemli ölçüde ışık tutacağını söyleyebiliriz. Bu yüzden işletmelerin kısa vadede, Veri Görselleştirme araçları yardımı ile hızlı bir şekilde verileri tanımlamak ve uygun hamleler yapabilmek için Nesnelerin İnterneti verilerini anlamlandırmaya odaklanması önem kazanıyor.